Förra Ordförande samt sekreterare hoppade av utav en anledning.

Allt börjar med att 2 st som varit med i föreningen några år som gäster, dessa gäster ställde upp och hjälpte föreningen med transport ut av material och mat till vissa träffar. Personerna i fråga frågade alltid om det va något dom kunde hjälpa till med (detta utan att man bad om hjälp). Aktuella Ordförande  frågar gästerna om dom ville bli medlemmar  (Det krävs att man äger en mc för att bli medlem) Mannen i paret köper en mc för 1 kr och blir ägare (innehar ett registrerings bevis) till en mc och kan således bli medlem, mcn såldes sedan tillbaka till förra ägaren detta helt enligt de stadgar som finns i föreningen, här kommer utdrag ur stadgarna

2 MEDLEMSKAP:För att bli medlem i klubben skall man vara mc-ägare med eventuell passagerare. Medlem som av yttrar sin mc skall, om han/hon så önskar, kunna behålla sitt medlemskap i klubben. Medlem intas för ett år, samt får medlemsnummer.

Så långt va allt frid och fröjd, men nu började vissa medlemmar tycka en massa kring denna affär och det tisslades och tasslades. Personerna som blivit medlemmar märker ett visst förakt gentemot dom då delar av föreningens medlemmar börja undvika och prata bak ryggen. Detta pågår samtidigt som det hålls årsmöte. Ingen tar upp något på årsmötet och det fortsätts att prata när personerna inte är med det gäller de nya medlemmarna så väl som Ordförande. Personerna och ordföranden märker och hör på lite omvägar att det sker en vuxen mobbing. Tiden går och det blir sommar, delar av föreningens medlemmar träffas då  och diskussionen fortsätter om hur omoraliskt man tycker detta är. Och nu skall vi backa till årsmötet samt dra oss till minnes att inget om hur omoralisk Ordföranden samt de aktuella personerna hade betett sig. Tiden går ytterligare lite och det blir höstträff, där kommer en av medlemmarna och deklarerar för ordförande att om du inte ringer de aktuella personerna(medlemmarna) och ser till att dom går ur föreningen så går jag ur. Detta får medlemmarna som detta handlar om reda på och blir väldigt ledsna. Vissa medlemmar har alltså vuxen mobbat och senare har man tvingat ut medlemmar ur föreningen och detta är i allra högsta grad vuxenmobbning samt att man blivit ut tvingade från föreningen. Detta resulterar som sagt i att aktuella medlemmar går ur föreningen  det gör även Ordförande samt sekreterare Ett gäng från föreningen vill nu anordna ett extra årsmöte med tanke på att det inte finns varken Ordförande eller sekreterare och så blir det. Jag åker dit för att höra varför man gjort som man gjort, jag får reda på att det är bara för att man tycker det har begåtts en omoralisk handling det är med visst förakt några säger hur omoraliska personerna i fråga samt ordföranden varit. Men varför man inte tagit upp detta på årsmöte blir det inget svar på. Jag får dessutom reda på att jag förstörde den fina stämningen dom hade innan jag tog upp ämnet. Jag lämnar lokalen innan mötet startat.

Nu finns en ny styrelse och denna styrelse enligt mig har ingen annan syn på detta än att. Om någon i föreningen tycker att annan i föreningen gjort något omoraliskt så är det ok att vuxenmobba samt tvinga ut dessa personer ur föreningen då man inte uteslutit uppviglare och personer med härskarteknik  ur föreningen

Dessutom Hoppar en annan person av i sympatier för dom som blev ut tvingade och ingen av dom i föreningen som gått och sagt hur bra vänner man va med denna person har hört av sig då undrar man hur bra vänner man är

//Torgny

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *